Czym jest nadmiar wody w organizmie

Bardzo często czujesz się opuchnięta, przemęczona, a w ciągu jednego dnia możesz przybrać nawet 2-3 kilogramy? Do tego dochodzą kłopoty z opuchniętymi nogami i wzdętym brzuchem?

Przyczyną zwykle jest nadmiar wody w organizmie. Oceń, co możesz zmienić, żeby oczyścić mechanizm ludzki z toksyn i pozbyć się zbyt dużej ilości wody.

Gdzie szukać przyczyny?

Ogromnym mitem wśród osób cierpiących na nadmierne magazynowanie wody jest stwierdzenie, że mniejsza ilość płynów pozwoli pozbyć się niekomfortowego uczucia ciężkości. Paradoksalnie, jest zupełnie inaczej. To brak odpowiedniego nawodnienia stanowi główny przyczynę zatrzymywania wody, bo wtedy organizm woli ją zmagazynować w tkance podskórnej zamiast usunąć. Ciało człowieka składa się w większości z wody. U dorosłej kobiet wskaźnik ten wynosi około 60%, a u mężczyzn 65%. Bilans przyjmowanych i traconych płynów po całym dniu powinien wynosić 0, tzn., że należy przyjąć dokładnie tyle samo wody ile jej tracimy. Gdy wypijamy mniej niż 1 litr przez cały dzień, mechanizm ludzki zaczyna robić zapasy. Nadmiar wody może być wywołany także stosowaniem kapsułek antykoncepcyjnych, zbliżającą się miesiączką lub siedzący tryb życia.

Twoje napoje

Usuwanie nadmiaru wody z organizmu to systematyczna praca, która dodatkowo procentuje. Oprócz usunięcia się nadprogramowych centymetrów, właściwe nawodnienie ciała dodaje energii i zwiększa koncentrację. Wskazane jest sięganie po płyny, które przyspieszają diurezę, czyli wydalanie moczu, np. woda niegazowana z cytryną, która pomoże szybciej wydalić nadmiar soli odpowiedzialny za powstawanie obrzęków i opuchnięć. Korzystne będą również owoce cytrusowe, arbuzy i seler. Działają nie tylko moczopędnie, ale doskonale poprawiają trawienie i wspomagają metabolizm. Innym sposobem na pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu są zioła, np. w postaci herbat bez cukru lub suplementów diety, jak Hydrodren od Noble Health. Kapsułki, które powstały na bazie cenionych mieszanek ziołowych, m. in. ziela pokrzywy, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, yerba mate oraz karczocha zwyczajnego, pomogą w naturalny sposób usunąć zbędne produkty przemiany materii oraz pozytywnie wpłyną na pobudzenie procesów metabolicznych.

Zakazana lista

Osoby mające problem z zatrzymywaniem wody powinny unikać alkoholu i ograniczyć solenie potraw. Napoje procentowe odwadniają mechanizm ludzki oraz pozbawiają go składników odżywczych, a nadmiar sodu, czyli głównego pierwiastka znajdującego się w soli, powoduje zaburzenia gospodarki wodnej. Lepiej zamienić słone przekąski na świeże lub suszone owoce, a alkohol na świeżo wyciskane soki lub naturalne napoje izotoniczne.